Czy cukrzyk może jeść kalafior?

Kalafior należy do rodziny roślin kapustnych, na stołach gości od ponad 2 i pół tysiąca lat. Przywędrował do nas z Azji Mniejszej. Dziś jest dostępny w każdym sklepie i targu, możemy go kupować w ciągu całego roku jako mrożonkę, z kolei latem w czasie sezonu jest dostępny od 1-2 zł za główkę.

Właściwości kalafioru
Zawiera w dużych ilościach składniki mineralne: potas, magnez, mangan, fosfor, wapń oraz witaminy: B1, B2, B5, B6, B9 (kwas foliowy), C, A, E i K1. Jest także bogatym źródłem błonnika, który pomaga regulować prawidłową perystaltykę jelit. Dodatkowo zawiera fitosterole, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Komu jest polecany kalafior?
Osobom z:
przewlekłymi stanami zapalnymi np. reumatoidalne zapalenie stawów (dostarcza antyoksydantów – polifenole, wit. C, które zmniejszają stany zapalne),
cukrzycą (niski indeks glikemiczny, duża ilość błonnika, duża ilość antyoksydantów i minerałów),
intensywnym wysiłkiem umysłowym, dbającym o dobry stan umysłu (źródło choliny, która zostaje wykorzystania do tworzenia neuroprzekaźnika w mózgu – acetylocholiny),
ryzykiem rozwoju wrzodów przez infekcję bakteryjną Helicobacter pylori, kalafior ma działa bakteriostatycznie na nie.

Kalafior w kuchni
Kalafior ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni: może być jedzony na surowo po zblanszowaniu, wykorzystany do zapiekanek, zup, wypieków. Najwięcej substancji odżywczych przyswajamy z wersji aldente (lekko ugotowanej) lub surowej zblanszowanej (można go wykorzystać do sałatek, jako chrupiąca przekąska).
Najlepiej jest gotować kalafior na parze, przez krótki czas lub wrzucić je na wrzątek na 2-3 minuty. Kalafior silnie wzdyma, dlatego warto go jeść z kminkiem lub koprem.
Podsumowanie

Jedna porcja kalafioru – 100 g, zawiera:
– 25 kcal,
– Indeks glikemiczny – 15, niski,
– Wymiennik węglowodanowy – 0,2,
– błonnik – 2,5 g
Aby spalić 25 kcal należy np. spacerować przez około 5 minut

Kalafior w cukrzycy

Dodaj komentarz