Powikłania cukrzycy


zależą od momentu rozpoznania oraz przestrzegania zaleceń lekarza i dietetyka

Powikłania cukrzycy

Powikłania wynikające z źle leczonej cukrzycy mogą pojawić prawie od razu np. hipoglikemia (spadek poziomu glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl) co może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacji lub nawet po latach np. stopa cukrzycowa. 

Powikłania cukrzycy wpływają na jakość życia, obniżając ją. W najbardziej zaawansowanych przypadkach gdzie jest potrzebna częsta hospitalizacja potrafią one wykluczyć z normalnego życia. 

Nerwy – podczas długo nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy zazwyczaj dochodzi do rozwoju neuropatii cukrzycowej – uszkodzenia drobnych nerwów obwodowych spowodowanego wysokim poziomem glukozy we krwi. Do neuropatii cukrzycowej zaliczamy:

  • osłabienie czucia w dłoniach i stopach
  • silne przeszywające bóle
  • przeczulicę skóry
  • zaburzenie narządu ruchu
  • stopa cukrzycowa
  • autonomiczne – wynikają z zaburzeń regulacji czynności poszczególnych narządów wewnętrznych, występuje to w zaawansowanej neuropatii.  

Oczy – uszkodzenie nerwów oraz drobnych naczyń krwionośnych w gałce ocznej jest przyczyną rozwoju wielu poważnych zaburzeń wzroku:

  • przyśpieszenie pojawienia się zaćmy
  • jaskry
  • uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka.

Nerki – duży poziom glukozy we krwi powoduje przyśpieszenie wydalania z moczem nadmiaru glukozy, a to prowadzi z czasem do uszkodzenia nerek i przyczynia się do nefropatii cukrzycowej – nadmiernej utraty białka wydzielanego z moczem,

Serce i naczynia krwionośne – cukrzyca powoduje przedwczesny rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych, które powoduje uszkodzenia mięśnia sercowego, udar mózgu, choroby peryferyjnych naczyń krwionośnych (dotyczy głównie kończyn dolnych). 

Skóra – skłonność do wysuszenia i odwodnienia skóry prowadzi do rozwoju chorób np. grzybicy, egzemy.

Zęby i dziąsła – pogorszone ukrwienie dziąseł i zębów sprzyja stanom zapalnym dziąseł, przyzębia i rozwojowi próchnicy.

Należy zaznaczyć, że walkę z cukrzycą warto zacząć w każdym etapie rozwoju choroby. Odpowiednie leczenie i dopasowany sposób odżywiania poprawiają zdrowie. W zależności od momentu interwencji i wprowadzenia zmian mogą zahamować rozwój powikłań lub zapobiec ich powstaniu.