Czy i jakie soki może pić cukrzyk?

Soki, co to znaczy?

Definicja soku niestety nie jest regulowana prawnie. Przyjmuje się, że jest to czysty sok bez dodatków np. wody, cukru.

Z czego jest robiony sok?

Soki owocowe - edukator cukrzycowyDo produkcji soków owocowych mogą być użyte praktycznie wszystkie owoce, w pierwszej kolejności używa się owoce dojrzałe, soczyste i wystarczająco kwaśne. Najczęściej stosowanymi owocami do produkcji soków są:
  • owoce ziarnkowe np. jabłko,
  • owoce pestkowe np. wiśnia, brzoskwinie,
  • owoce jagodowe np. maliny, czarne porzeczki,
  • owoce cytrusowe np. pomarańcze, limonki.
Soki warzywne można także robić także z prawie dowolnych warzyw, w Polsce głównie są produkowane z marchwi i pomidorów.

Czym są soki zagęszczone – koncentraty?

Otrzymuje się je ze świeżych soków owocowych lub warzywnych bez dodatków konserwantów. Poddaje się je procesowi składającemu się z kilku etapów: depektynizacji (usuwanie pektyny), klarowani i filtracji (usuwa się cząstki stałe), kilkukrotne zagęszczenie.

Jak produkuje się soki i nektary?

Można je produkować ze świeżych owoców, z wcześniej przygotowanych półproduktów owocowo-warzywnych np. z soków surowych, zagęszczonych soków owocowych i warzywnych, kremogenów – bardzo mocno rozdrobnione przeciery). Umożliwia to produkcję soków przez cały rok, niezależnie od pory dojrzewania owoców lub warzyw.

Jakie są rodzaje soków i nektarów?

Soki warzywno owocowe edukator cukrzycowyMożemy je podzielić w zależności z czego zostały one zrobione:
  • soki owocowe: mogą być jednoowocowe np. sok pomarańczowy, wieloowocowe np. jabłkowo-wiśniowy,
  • soki warzywne – soki z warzyw świeżych np. marchewkowy, z warzyw kiszonych np. sok z kapusty kiszonej. Dzielimy je także na jednowarzywne np. pomidorowy i wielowarzywne np. pomidorowo-paprykowy,
  • soki owocowo-warzywne np. pomarańczowo-marchwiowy.
  Soki mogą być także podzielone ze względu na to czy są klarowne czy też mają cząstki warzyw lub owoców.
  • Soki klarowne – bardzo popularne typu Cappy, są pozbawione zawiesin i substancji kolidalnych, które mogą spowodować zmętnienie. Używa się do tego procesu filtrowania i klarowania (pozostawione do opadnięcia osadu).
  • Soki naturalnie mętne – soki pozbawione zawiesin przez zabiegi cedzenie lub wirowania. Przykładem mogą być soki świeże – jednodniowe.
  • Soki przecierowe – najczęściej i najchętniej podawane dzieciom np. soku Kubuś. Otrzymuje się je przez bardzo dokładne rozdrobnienie jadalnych części owoców i warzyw do uzyskania delikatnego przecieru.

Czym są nektary owocowe? 

Nektar owocowy jest otrzymywany ze świeżego lub utrwalonego kremogenu (metodami fizycznymi) lub zagęszczonego soku rozcieńczonego wodą z dodatkiem cukrów i kwasów spożywczych (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy itp.). Nektary nie mogą zawierać dodatków w postaci barwników, aromatów i substancji konserwujących. Jest to regulowane międzynarodowymi przepisami. W nektarze możemy znaleźć maksymalnie 20 % cukru, miodu lub innych substancji słodzących.

Co jest lepsze dla cukrzyka? Sok czy nektar?

Najlepszą opcją jest sok, w tym warzywno-owocowy w porównaniu do nektarów owocowych. Dlaczego?  Ponieważ soki warzywno-owocowe mają mniej cukru niż nektary, który powoduje podwyższenie glukozy we krwi. Zwłaszcza jeśli ilość wypitego nektaru jest większa niż 1 porcja (250 ml). Dodatkowo warto wybierać soki przecierowe, zawierają one większą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik korzystnie wpływa na pracę jelit, zmniejsza uczucie głodu a przede wszystkim powoduje, że cukier zawarty w soku przecierowym w mniejszym stopniu powoduje gwałtowne skoki glukozy we krwi. Podsumowując warto wybierać w sklepie soki przecierowe warzywno-owocowe. Drugim wyborem mogą być soki warzywno-owocowe jednodniowe, dostępne w sklepowych lodówkach.

Soki domowe – zdrowie w szklance

Najlepszym rozwiązaniem są domowe soki, możesz je zrobić używając sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Jeśli się uprzesz możesz zrobić smoothe, który będzie jeszcze zdrowszy od soku z wyciskarki 🙂 Robiąc sok pamiętaj aby wybierać warzywa i owoce, które są świeże i dokładnie umyte. Co jest zdrowsze? Smoothie (jesz całość z dużą ilością błonnika, miąższu), soki z wyciskarki wolnoobrotowej (są mętne i zawierają błonnik), soki z sokowirówki (mają najmniej błonnika i miąższu, a najwięcej cukru).

Dodaj komentarz