Czy cukrzyk może jeść szparagi?

Sezon na szparagi już trwa! Ciesz się smakiem i wzmacniaj organizm.
Szparagi są niskokaloryczną skarbnicą witamin i minerałów.
100 gramów szparagów to zaledwie 22 kcal, są bogatym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego tworzenia się układu nerwowego płodu, odbudowy czerwonych krwinek, prawidłowej pracy mózgu.
Dostarczają aminokwasów – aspargina i glutation, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Aspargina poprawia pracę nerek oraz nawodnienie organizmu. Z kolei glutation wzmacnia układ odpornościowy, regenerację wątroby a tym samym detoksykacje organizmu.
Błonnik w połączeniu z inuliną (prebiotykiem) korzystnie wpływają na rozwój prawidłowej mikroflory jelit, poprawiając trawienie i wchłanianie substancji odżywczych.
Dodatkowo szparagi dostarczają wapń, fosfor, potas niezbędne do utrzymania kości i zębów w zdrowiu. Witaminy takie jak C, E i beta-karoten poprawiają kondycję skóry.

Szparagi są polecane osobom:
– kobietom w ciąży,
– odchudzającym się,
– z cukrzycą,
– osłabionym,
– borykającym się z częstymi infekcjami dróg moczowych,
– z słabszym wzrokiem, zwłaszcza z kurzą ślepotą.

Zielone szparagi można przygotować na parze. Wystarczy odciąć końcówki, umyć je i gotować na parze przez około 5-10 minut do miękkości. Można je przyprawić niewielką ilością masła, soli i pierzu. Idealnie nadają się jako zdrowy zamiennik ziemniaków do mięsa, lub element sałatki a nawet osobny posiłek – zdrowa przekąska.

Porcja szparagów gotowanych na parze zawiera 5 sztuk (150g):
– energia: 32 kcal,
– Indeks Glikemiczny = 15 = niski,
– Ładunek Glikemiczny = 0,15 = niski,
– Wymiennik węglowodanowy =0,1,
– błonnik = 2,3 g.

Aby spalić 32 kcal powinno się np. spacerować przez 5 minut.

Szparagi w dicie cukrzyka

Dodaj komentarz