Czy można jeść szpinak w cukrzycy?

 

Zielone liście szpinaku są cennym źródłem witamin, białka, błonnika, karotenoidów oraz soli mineralnych. Szpinak zawiera spore ilości żelaza, dzięki czemu może być polecany przy anemi spowodowanej jego niedoborem. Jest rośliną o małych wymaganiach, rośnie przez prawie cały rok i jest dobrym źródłem zieleniny w okresie niedoboru świeżych warzyw.

Jego wręcz jedynym minusem jest duża zawartość szczawianów, które przy dużym spożyciu mogą wytrącać się w nerkach w postaci kamieni. Dlatego należy go ograniczać przy kamicy nerek.

Zielone liście szpinaku

 

Szpinak jest rośliną, którą łatwo się uprawia, posiadającą krótki okres wegetacji. Głównie spożywamy liście szpinaku po ugotowaniu. W sklepach możemy znaleźć szpinak świeży – najbardziej polecany, szpinak mrożony oraz konserwowany. Świeży szpinak możemy dostać na targowiskach, gdzie kupuje się go na kilogramy ceny mogą się wahać od 6 zł do 15 zł. Z kolei w supermaketach szpinak świeży dostaniemy głównie popakowany w foliowe torebki. Jedno opakowanie średnio zawiera 400 g. Świeży szpinak należy przechowywać w lodówce w temp. od 2 do 15 °C.  Mrożony szpinak kupimy w sklepie przez cały rok, do wyboru mamy blanszowany, drobno pokrojony bez dodatków i z dodatkami np. czosnkiem, śmietaną. Mrożony szpinak także możemy dostać w postaci całych liści lub przetartych.  Ceny czosnku mrożonego wahają się od 2,5 zł do 7 zł.

 

Wartości odżywcze szpinaku

Liście szpinaku są bogate w wit. C, wit. B6, kwas foliowy, wit. A, wit. E, witaminę K oraz minerały wapń, żelazo, magnez, potas, fosfór, cynk i sód. Szpinak ze względu na dużą zawartość żelaza jest zalecany na anemię oraz przy miesiączce u kobiet. Z kolei dzięki sporej zawartości wit. C, beta-karotenu szpinak wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

 

 

Szpinak w cukrzycy

Ze względu na niski indeks glikemiczny 15 jest jak najbardziej polecany osobom z cukrzycą. Dodatkowo, dzięki sporej zawartości błonnika wydłuża się uczucie sytości i poziom cukru jest stabilny. Niestety należy go spożywać w mniejszych ilościach jeśli cukrzycy współtowarzyszą choroby takie jak: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby nerek, kamica nerkowa. Kwas szczawiowy w nim zawarty w większych ilościach może spowodować zaostrzenie tych chorób.

Do czego pasuje szpinak?

Szpinak można dodawać do sałatek, sosów czy zup. Warto go łączyć z śmietaną, serami, pieczarkami, szynką, pomidorami. Warto zacząć gotować dania ze świeżym szpinakiem, który zawiera najwięcej składników odżywczych i jest bardzo łatwy w przygotowaniu.

 

Dodaj komentarz