Zdrowy szpinak

Szpinak – zdrowa zieleń

Szpinak

Zielone liście szpinaku są cennym źródłem witamin, białka, błonnika, karotenoidów oraz soli mineralnych. Szpinak zawiera spore ilości żelaza, dzięki czemu może być polecany przy anemi spowodowanej jego niedoborem. Jest rośliną o małych wymaganiach, rośnie przez prawie cały rok i jest dobrym źródłem zieleniny w okresie niedoboru świeżych warzyw.

Jego wręcz jedynym minusem jest duża zawartość szczawianów, które przy dużym spożyciu mogą wytrącać się w nerkach w postaci kamieni. Dlatego należy go ograniczać przy kamicy nerek.

Zielone liście szpinaku

 

Szpinak jest rośliną, którą łatwo się uprawia, posiadającą krótki okres wegetacji. Głównie spożywamy liście szpinaku po ugotowaniu. W sklepach możemy znaleźć szpinak świeży – najbardziej polecany, szpinak mrożony oraz konserwowany. Świeży szpinak możemy dostać na targowiskach, gdzie kupuje się go na kilogramy ceny mogą się wahać od 6 zł do 15 zł. Z kolei w supermaketach szpinak świeży dostaniemy głównie popakowany w foliowe torebki. Jedno opakowanie średnio zawiera 400 g. Świeży szpinak należy przechowywać w lodówce w temp. od 2 do 15 °C.  Mrożony szpinak kupimy w sklepie przez cały rok, do wyboru mamy blanszowany, drobno pokrojony bez dodatków i z dodatkami np. czosnkiem, śmietaną. Mrożony szpinak także możemy dostać w postaci całych liści lub przetartych.  Ceny czosnku mrożonego wahają się od 2,5 zł do 7 zł.

 

Wartości odżywcze szpinaku

Liście szpinaku są bogate w wit. C, wit. B6, kwas foliowy, wit. A, wit. E, witaminę K oraz minerały wapń, żelazo, magnez, potas, fosfór, cynk i sód. Szpinak ze względu na dużą zawartość żelaza jest zalecany na anemię oraz przy miesiączce u kobiet. Z kolei dzięki sporej zawartości wit. C, beta-karotenu szpinak wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

 

 

Szpinak w cukrzycy

Ze względu na niski indeks glikemiczny 15 jest jak najbardziej polecany osobom z cukrzycą. Dodatkowo, dzięki sporej zawartości błonnika wydłuża się uczucie sytości i poziom cukru jest stabilny. Niestety należy go spożywać w mniejszych ilościach jeśli cukrzycy współtowarzyszą choroby takie jak: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby nerek, kamica nerkowa. Kwas szczawiowy w nim zawarty w większych ilościach może spowodować zaostrzenie tych chorób.

Do czego pasuje szpinak?

Szpinak można dodawać do sałatek, sosów czy zup. Warto go łączyć z śmietaną, serami, pieczarkami, szynką, pomidorami. Warto zacząć gotować dania ze świeżym szpinakiem, który zawiera najwięcej składników odżywczych i jest bardzo łatwy w przygotowaniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *