To ile tych kalorii?

Seria pytań 

do dietetyka

Zdjęcie profilowe Noemi Lipnicka-Krzciuk

mgr Noemi Lipnicka-Krzciuk
Dietetyk, Edukator Cukrzycowy, Biotechnolog Medyczny

” Witam. Ile kalorii dziennie powinien spożywać w cukrzycy typu 2, (bez możliwości ćwiczeń fizycznych i poruszania się), aby nie przytyć? Wysokie dawki insuliny 3 razy dziennie! Otyłość brzuszna znaczna! ” 

To, ile kalorii dziennie powinno się spożywać zależy od:

podstawowej przemiany materii (PPM) a ta zależy od: masy ciała, wzrostu, wieku, płci danej osoby

naszej aktywności fizycznej w ciągu dnia

naszego wskaźnika BMI, który pozwala określić czy ważymy w normie, czy mamy niedowagę lub mamy otyłość

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (całkowita przemiana materii, CPM) jest liczone osobno dla każdej osoby. W przypadku gdy waży się w normie (BMI w normie) to powinno się jeść tyle kalorii ile wychodzi z wyliczenia całkowitej przemiany materii (CPM). Jeśli osoba ma nadwagę lub otyłość i chce schudnąć warto zacząć od bezpiecznej redukcji masy ciała przy 80% całkowitej przemiany materii (CPM). 

Na chudnięcie wpływa przede wszystkim deficyt kaloryczny. To dzięki niemu organizm może zacząć zużywać zapasy energetyczne w postaci nadmiernej tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza przy otyłości brzusznej, która sprzyja stłuszczeniu narządów wewnętrznych np. wątroby i trzustki schudnięcie korzystnie wpływa na normalizację poziomu glukozy we krwi. 

Nawet przy przyjmowaniu dużej ilości insuliny przy odpowiednim deficycie kalorycznym i odpowiedniej diecie (najlepiej zacząć od diety o niskim indeksie glikemicznym) można zacząć chudnąć. Dla poprawy zdrowia (wyników poziomu glukozy we krwi, cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi) i samopoczucia wystarcza schudnąć od 7-10% masy ciała

Czyli jeśli ma się otyłość i waży się 100 kg to wystarczy schudnąć 7-10 kg aby częściowo poprawić swój stan zdrowia. Jednak aby całkowicie poprawić swój stan zdrowia należy schudnąć do należnej masy ciała, która jest liczona indywidualnie i zależy od wzrostu, masy ciała. 

 

Profil Edukatora Cukrzycowego