Czy cukrzyk może jeść kalafiora?

Kalafior należy do rodziny roślin kapustnych, na stołach gości od ponad 2 i pół tysiąca lat. Przywędrował do nas z Azji Mniejszej. Dziś jest dostępny w każdym sklepie i targu, możemy go kupować w ciągu całego roku jako mrożonkę, z kolei latem w czasie sezonu jest dostępny od 1-2 zł za główkę.

Właściwości kalafiora

Zawiera w dużych ilościach składniki mineralne: potas, magnez, mangan, fosfor, wapń oraz witaminy: B1, B2, B5, B6, B9 (kwas foliowy), C, A, E i K1. Jest także bogatym źródłem błonnika, który pomaga regulować prawidłową perystaltykę jelit. Dodatkowo zawiera fitosterole, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Komu jest polecany kalafior?

Osobom z: przewlekłymi stanami zapalnymi np. reumatoidalne zapalenie stawów (dostarcza antyoksydantów – polifenole, wit. C, które zmniejszają stany zapalne), cukrzycą (niski indeks glikemiczny, duża ilość błonnika, duża ilość antyoksydantów i minerałów), intensywnym wysiłkiem umysłowym, dbającym o dobry stan umysłu (źródło choliny, która zostaje wykorzystania do tworzenia neuroprzekaźnika w mózgu – acetylocholiny), ryzykiem rozwoju wrzodów przez infekcję bakteryjną Helicobacter pylori, kalafior działa na nie bakteriostatycznie.

Kalafior w kuchni

Kalafior ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni: może być jedzony na surowo po zblanszowaniu, wykorzystany do zapiekanek, zup, wypieków. Najwięcej substancji odżywczych przyswajamy z wersji al dente (lekko ugotowanej) lub surowej zblanszowanej (można go wykorzystać do sałatek, jako chrupiąca przekąska). Najlepiej jest gotować kalafior na parze, przez krótki czas lub wrzucić je na wrzątek na 2-3 minuty. Kalafior silnie wzdyma, dlatego warto go jeść z kminkiem lub koprem.

Podsumowanie

Jedna porcja kalafiora – 100 g, zawiera:
– 25 kcal,
– Indeks glikemiczny – 15, niski,
– Wymiennik węglowodanowy – 0,2,
– błonnik – 2,5 g
Aby spalić 25 kcal należy np. spacerować przez około 5 minut

Kalafior w cukrzycy

Dodaj komentarz