Grejpfrut czerwony

Jest soczystym owocem wiecznie zielonej rośliny, pochodzącej z rejonów Morz Karaibskiego. Dziś znajduje się na naszych stołach jako przekąska, składnik potraw i soków.

Owoc charakteryzuje się:

  • pomarańczową skórką,
  • czerwonym miąższem,
  • słodko-kwaśnym smakiem z nutą goryczy,
  • jeden owoc waży średnio 250-300 gram,
  • im cięższy owoc tym bardziej soczysty.

Grejpfrut czerwony w diecie cukrzyka

Grejpfrut ze względu na niski indeks glikemiczny (IG 30) jest stosowany w diecie o niskim indeksie glikemicznym, która jest zalecana cukrzykom. Oprócz tego jest niskokaloryczny (42 kcal na 100 g) dzięki czemu nadaję się jako zdrowa, niskokaloryczna przekąska. Dodatkowo spowalnia rozpad cukrów w organizmie, przez co wpływa na regulacje poziomu glukozy we krwi.

Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, wit. E, wit. A, wit. C. Jeden średni owoc dostarcza tyle witaminy C, że pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie dzienne osoby dorosłej. Oprócz witamin jest źródłem antyutleniaczy (flawonoidów) – substancji chroniących nas przed starzeniem, uszkodzeniem DNA, nowotworami.

Grejpfrut także chroni serce przez wpływanie na metabolizm tłuszczy, obniżając cholesterol i ciśnienie tętnicze krwi.

Indeks glikemiczny - grejpfrut czerwony
Grejpfrut czerwony – informacje dla cukrzyka

Grejpfrut czerwony a jego kulinarne zastosowanie

Jest smaczną formą przekąski ale także składnikiem sałatek owocowych czy soków.

Należy pamiętać, że zawarta w grejpfrucie naryngina  jest inhibitorem enzymów wątrobowych (cytochrom P450), które odpowiadają za rozkład wielu leków.  Jedzenie grejpfruta lub picie soku jego soku przy przyjmowaniu leków może doprowadzić do akumulacji leków, które są rozkładane przez enzymy wątrobowe (w tej sytuacji zablokowane przez narynginę z grejpfruta). Prowadzić może to do powstania niepożądanych działań w tym niebezpiecznych dla zdrowia.

Zaleca się jedzenie grejpfrutów co najmniej 2 godziny po przyjęciu leków i co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leków.