Gdy dopada głód?

Seria pytań 

do dietetyka

Zdjęcie profilowe Noemi Lipnicka-Krzciuk

mgr Noemi Lipnicka-Krzciuk
Dietetyk, Edukator Cukrzycowy, Biotechnolog Medyczny

” Jak sobie radzić z nagłym napadem głodu przy cukrzycy typu 2?” 

Głód głównie sygnalizuje nam o tym, że nasz organizm strawił ostatni posiłek i potrzebuje kolejnej dawki energii z jedzenia. Głównie za uczucie napadu głodu może odpowiadać nieodpowiednia dieta. Taka w której, jemy za mało, jemy produkty o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, chipsy, słodkie przekąski), zbyt mało białka i błonnika. 

Jednak uczucie nagłego napadu głodu może wiązać z czymś innym, np. z:

hipoglikemią (poziom glukozy poniżej 70 mg/dl),

– stresem emocjonalnym (rozładowanie napięcia przez jedzenie).

 

Najczęstsze objawy hipoglikemii to:

  • umiarkowana hipoglikemia – zmęczenie, napad głodu, niepokój, nudności, mrowienie wokół ust, drżenie dłoni, kołatanie serca, nadmierna potliwość
  • im większa hipoglikemia, tym większe są zaburzenia układu nerwowego – rozkojarzenie, trudności w mówieniu (plącze się nam język), zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, nieracjonalne zachowanie do sytuacji (np. nadmierna nerwowość, płaczliwość), ból i zawroty głowy, utrata przytomności, drgawki, senność i ostatecznie śpiączka. 

Gdy czujesz napad głodu i chorujesz na cukrzycę to koniecznie zmierz poziom glukozy we krwi i działaj według wyniku pomiaru. 
Jeśli wyjdzie, że masz hipoglikemię (poniżej 70 mg/dl) zacznij działać zgodnie z zasadą 15/15
Jeśli cukier masz w normie to koniecznie przyjrzyj się swojej diecie, czy jesz odpowiednie porcje? Jakie produkty spożywcze jesz?

Zasada 15/15

1. Przy hipoglikemii (poniżej 70 mg/dl) należy podać 15 g węglowodanów przyswajalnych najlepiej glukozę (saszetka, tabletka) lub porcja soku owocowego (średnio 200 ml)

2. Odczekaj 15 minut i ponownie wykonaj pomiar poziomu glukozy we krwi. 

3. Jeśli nadal będziesz mieć hipoglikemię to podaj kolejne 15 g węglowodanów przyswajalnych.

4. Odczekaj 15 minut i ponownie wykonaj pomiar poziomu glukozy we krwi. 

Poziom glukozy we krwi powinien wrócić do około 100-120 mg/dl. Jeśli jesteś między posiłkami to zjedz coś np. kanapkę z wędliną i warzywami, porcję sałatki z kromką pieczywa. 

Dieta, która chroni przed hipoglikemią

Dieta o niskim indeksie glikemicznym chroni przed wahaniami glikemii, dzięki czemu jest mniej napadów głodu. Dodatkowo zawiera odpowiednią ilość białka, która zapewnia uczucie sytości i jest równocześnie wystarczająca dla potrzeb organizmu i nie obciąża nerki. Błonnik z warzyw i produktów pełnoziarnistych pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi i zapewnia uczucie sytości i pełności po posiłku. 

Indywidualna dieta przez internet i kursy o zdrowym odżywianiu

Profil Edukatora Cukrzycowego